Dlaczego słuchanie jest ważne?

woman with headphones listening music
Photo by Kaboompics .com on Pexels.com

Kiedy uczyłam się angielskiego w szkole/na studiach, najbardziej na lekcjach brakowało słuchania. Lekcje oparte były na podręcznikach i rozwiązywaniu ćwiczeń gramatycznych. Należę do pokolenia dinozaurów, które z internetem zapoznało się na studiach, a w telewizji nie było kilkuset kanałów (a i tak było więcej fajnych rzeczy do oglądania :)). Filmy anglojęzyczne były tylko z lektorem, także kontakt z językiem angielskim był bardzo ograniczony. Teraz już wiem, że nauka języka obcego oparta na podręczniku nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ale o tym dowiedziałam się w brutalny sposób, kiedy przyjechałam do Anglii. Obecnie dostęp do internetu, YouTube czy Netfllix, znacznie ułatwiają kontakt z językiem. Nie musisz mieszkać w Anglii czy Stanach, żeby słuchać ludzi mówiących po angielsku codziennie.

Języka polskiego nauczylismy sie od rodziców, babci, dziadka, kolegów itd, wtedy, kiedy jeszcze nie umielismy czytać ani pisać. Bardzo często spotykam się z tłumaczeniem: bo ja jestem wzrokowcem, jak nie zapiszę/nie przeczytam, nie zapamiętam. Ale przecież nie rodzimy się wzrokowcami, języka uczymy się ze słuchu, osłuchujemy się, zanim zaczniemy mówić, wzrokowcami stajemy się w szkole, kiedy zaczynamy przyswajać wiedzę czytając i pisząc. A przecież z nauką języka tak nie jest, najpierw słuchamy, później mówimy, a dpiero kiedy zaczynamy szkołę uczymy się czytać i pisać. Tymczasem nauka języka obcego w szkole odbywa się na zupełnie innych zasadach. Dostajemy/kupujemy podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt i zaczynamy od czytania i pisania. Słuchanie albo jest albo go nie ma, a w klasie 30 osób o praktyce mówienia można zapomnieć. Na kursach językowych jest zapewne lepiej, chociaż to też zależy od kursu i nauczyciela.

Dlaczego więc taki nacisk kładę na słuchanie? Bo jesli nie słuchasz, nie nauczysz się języka, nie nauczysz się rozumienia i swobodnej komunikacji, język mówiony i język pisany to niemal dwa różne światy. Bardzo często zdarza się, że uczeń nie rozumie krótkiego tekstu ze słuchu, ale jak ten tekst zobaczy, przeczyta, okazuje się, że rozumie wszystko. Takie ćwiczenie najłatwiej otwiera oczy na to, na ile jestesmy osłuchani z językiem.

Ja absolutnie nie neguję wzrokowców. Jeżeli faktycznie łatwiej zapamietujesz/przyswajasz wiedzę, kiedy coś widzisz/zapiszesz, nie mam z tym żadnego problemu, ale słuchaj tego, co czytasz. Jeżeli chcesz odnaleźć w słowniku nowe słowo, nie skupiaj się tylko na przeczytaniu i zapisaniu, ale także to słowo odsłuchaj i powtórz kilka razy. Polecam multimedialny słownik angielskiego https://www.diki.pl/, gdzie można odsłuchać słowo i całe przykładowe zdania. Obecnie każdy multimedialny słownik ma taką funkcję.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z angielskim, pamietaj, żeby słuchać od samego początku, nie skupiaj się tylko na tekstach czytanych i gramatyce. Jeżeli uczysz się angielskiego już jakis czas, a nadal masz problemy ze zrozumieniem tego języka, zastanów się, jak często słuchasz, a jak często czytasz po angielsku.

O tym w jaki sposób i czego słuchać napiszę wkrótce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s